Muzeum Checz Kaszubska

Kaszubi mają swoją, odrębną kulturę która przetrwała stulecia - i to mimo intensywnej germanizacji Pomorza w XIX wieku. Język, rzemiosło artystyczne, tradycyjne stroje, folklorystyczne opowieści i legendy - to wszystko można poznać lepiej w Checzy Kaszubskiej.

Ekspozycja ma charakter interdyscyplinarny - na turystów czekają ludowe ubrania i hafty, wyrabiana dawnymi metodami porcelana, obrazy (przedstawiające głównie rybaków i ich pracę na morzu i w porcie), dawne sprzęty gospodarstwa domowego oraz instrumenty, pisma (w tym aktualne wydawnictwa w języku kaszubskim) i pieśni śpiewane przez lokalnych patriotów. Na szczególną uwagę zasługują diabelskie skrzypce, z powodzeniem grające za całą orkiestrę.

Muzeum mieści się zabytkowym, wyremontowanym domku ryglowym, pochodzącym z przełomu XVIII i XIX w. Drewniany szkielet, smołowane belki, bielone ściany - takie konstrukcje dominowały wtedy na całych Kaszubach i Pomorzu w ogóle. Charakterystyczne dla checzy są też stylowe zdobienia i niektóre rozwiązania architektoniczne - np. łamane drzwi, pozwalające osobno otwierać i zamykać górną i dolną połowę.

Swoją siedzibę ma tutaj helski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Ta organizacja pozarządowa odpowiada również za przygotowanie wystawy, z reguły czynnej od początku czerwca do końca października.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz