Nadmorski Park Krajobrazowy

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Nadmorski Park Krajobrazowy został utworzony 5 stycznia 1978 roku. Był to jeden z pierwszych w kraju Parków Krajobrazowych. Obszar Parku wynosi 18 804 ha (7 452 ha część lądowa, 11 352 ha wód morskich),a otuliny 17 540 ha.

Ochronie podlega teren na lądzie i morzu. Ponad połowa powierzchni znajduje się poza lądem, na terenie Zatoki Puckiej. Pozostała część, to wybrzeże od Białogóry do Półwyspu Helskiego oraz zachodnia część wybrzeża Zatoki Puckiej od Mechelinek po Władysławowo.

Występują tam, wszystkie typy brzegów morskich południowej części Bałtyku, a także procesy zachodzące na styku morza z lądem. Na terenie Parku i jego otuliny znajduje się 14 rezerwatów przyrody, 2 użytki ekologiczne, 1 stanowisko przyrody nieożywionej i 2 obszary ochrony ptaków Natura 2000. Dębki leżą na zachodnim skraju Parku

Mini przewodnik

Jeden z 7 w Pomorskim Zespole Parków Krajobrazowych. Nadmorski stworzono na początku w 1978 r., co czyni go jednym z pierwszych w Polsce. Powierzchnia parku i jego otuliny, gdzie działalność człowieka jest ograniczona, to ponad 36 ha (w tym 11 ha wód morskich). Na NPK składa się m.in. 14 rezerwatów, stanowisko przyrody nieożywionej i inne obszary chronione.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja