Port morski

Miejscowe centrum rybołówstwa, transportu i turystyki wodnej, położone nad Zatoką Pucką. Pierwszy port w Jastarni, o ściśle rybackim charakterze, budowano w latach 1926-1931, według projektu Józefa Poznańskiego - była to pierwsza tego typu inwestycja w II RP. Basen portowy miał 8 ha powierzchni, a wszystkie nabrzeża stworzono z drewnianych pali.

Bardzo szybko Jastarnia stała się ważnym ośrodkiem szkolenia żeglarzy - w tym wojskowych marynarzy. Pod koniec lat ‘30 XX w. stacjonował tutaj dywizjon trałowców, niestety niemal w całości zatopiony został w pierwszych dniach wojny. Odbudowa portu ze zniszczeń zakończyła się w 1949 r. Kolejne poważne modernizacje i rozbudowy infrastruktury o kolejne miały miejsce w latach ‘70 i pod koniec I dekady XXI stulecia.

Aktualnie port w Jastarni przyjmuje statki do 60 metrów długości i/lub zanurzeniu maksymalnym do 3,8 m. Głębokość w basenie wynosi 2-5 m, natomiast w kanale żeglugowym 4,5-5 m. Wejście tworzą falochrony o długości 80 (wschodni) i 200 (zachodni) metrów. Marina dla prywatnych jachtów posiada 60 stanowisk do zacumowania jednostki.

Warto jeszcze wspomnieć, że w bosmanacie regularnie prezentowana jest prywatna kolekcja sprzętu rybackiego, co czyni z tej placówki również mini-muzeum. Port w Jastarni podlega pod Kapitanat Portu Hel oraz Urząd Morski w Gdyni.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz