Promenady

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

W miejscowościach nadbałtyckich, takich jak Hel właśnie, są wprost stworzone do spacerowania nad brzegiem morza w komfortowych warunkach. To znaczy po szerokiej, utwardzonej alei zamiast po grząskim piasku, co jest szczególnie istotne dla rodziców z dziećmi w wózku albo pań w bardzo kobiecym obuwiu.

Na Helu, nie liczących portowych nabrzeży i falochronów, zbudowano dwie szerokie nadmorskie promenady. Dłuższa, licząca ok. kilometra, powstała w 2013 roku, niejako przy okazji realizacji inwestycji umocnienia brzegu nad zatoką. Zaczyna się w okolicach cyplu i prowadzi przez południowo-zachodnią część półwyspu. W kilku punktach ustawiono lunety widokowe, dzięki którym lepiej widać np. Puck czy Trójmiasto. Warto jeszcze wspomnieć o obelisku Kopiec Kaszubów (w miejscowej gwarze to “Kòpc Kaszëbów”) - pomniku z kaszubskim gryfem, ustawionym w umownym punkcie Początku Polski.

Drugą z promenad zbudowano na drewnianym pomoście nad Parkiem Wydmowym - zrewitalizowanym obszarze, który po uporządkowaniu zamieniono w edukacyjną ścieżkę przyrodniczo-kulturową. Udało się zrekultywować naturalną roślinność wydmową, nasadzenia objęły m.in. rokitniki, czy mikołajki i groszki nadmorskie. Ta platforma spacerowa ma ponad 500 metrów długości.

Mini przewodnik

Kiedy nadchodzi nieodparta ochota na spacer nad brzegiem Bałtyku, nie ma lepszych miejsc niż promenady. Hel posiada dwa takie zakątki - jeden nad Parkiem Wydmowym (ze ścieżką dydaktyczną o roślinach),drugi zaraz przy cyplu i południowo-zachodnim krańcu półwyspu. Tutaj, przy umownym początku Polski, głównymi atrakcjami są lunety widokowe oraz Kopiec Kaszubów.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja