Bunkier Morskie Tajemnice

Stary, opuszczony dawno temu element wojskowej instalacji obrony wybrzeża, całkiem niedawno (otwarcie w 2015 r.) przekształcony w nietypowe muzeum. Morskie Tajemnice odkrywają sekrety zarówno przyrody, jak i działalności człowieka na Bałtyku, rzecz jasna z naciskiem na okazy, zjawiska i tradycje obecne na Helu.

Założeniem placówki jest prezentacja wielu spraw i procesów dotyczących morza. Są to m.in. różnorodność form życia w wodach całego świata, tajniki i historia rybołówstwa, badania oceanograficzne czy stan środowiska i zagrożenia dla równowagi morskich ekosystemów. A to wszystko w formie interesującej tak dzieci, jak i większych odbiorców, formie.

W bunkrze Morskich Tajemnic czekają choćby panoramiczne akwarium z najciekawszymi reprezentantami bałtyckiej fauny (w tym stornia, węgorz, babka bycza, węgorzyca, karaś, okoń, kur diabeł czy małgiew piaskołaz), elementy oryginalnego wyposażenia kutrów, miniaturowe, acz pełne szczegółów modele rybackich łodzi, makieta helskiego portu z lat ‘30 XX w. czy urządzenia wykorzystywane przez naukowców na morzu. Z myślą o dzieciach stworzono kącik zabaw (od układanek po kącik małego szkutnika). Miłym akcentem jest wieńcząca bunkier Żółta Łódź Podwodna.

Placówkę w 3. stanowisku ogniowym dawnej 13. Baterii Artylerii Stałej im. H.Laskowskiego przygotowało - i stale się nią zajmuje - lokalne stowarzyszenie “Alternatywny Cypel”.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz