
Port wojenny na Helu zaczął powstawać jeszcze w 1931 r. - wybuch II WŚ zatrzymał prace. Gotowy był jeden basen oraz nabrzeże do obsługi okrętów. Współczesna jednostka “Punkt Bazowania Hel” została uformowana na początku 2008 r. Perełką portu jest zacumowany kuter pościgowy Batory, na którym 16 obrońców Helu w 1939 r. przebiło się na szwedzką Gotlandię.

Rzymskokatolicki przybytek, budowany w latach 1930-33 po tym, jak starszy kościół na Helu przekształcono w Muzeum Rybołówstwa. Świątynię ufundowano przede wszystkim z datków. Kościół Bożego Ciała, wówczas bardzo nowoczesny w formie, jest raczej skromny - nie licząc bogato zdobionych złotem i bursztynem ołtarzy. W 1989 r. budowlę wpisano do rejestru zabytków.

Centrum sportowe Helu. Stosunkowo niedawno wybudowany obiekt pozwala na aktywizację mieszkańców i turystów na najróżniejsze sposoby. Na wyjątkowo elastycznym parkiecie o wymiarach 44×25,5 m, można grać w siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną, nożną, tenisa ziemnego, stołowego czy badmintona. Nie należy zapominać o kompleksowo wyposażonej siłowni.

Świetne miejsce, by z bliska zobaczyć żyjące w Bałtyku foki szare i poznać program odbudowy ich populacji. Najlepszym czasem na odwiedziny jest pora karmienia - zwykle ok. godz. 11:00, 14:00 i (latem) 16:30. Wizytując Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego można dowiedzieć się, co należy robić w przypadku spotkania dzikiej foki na plaży.

Instytucja prezentująca szereg wystaw i eksponatów, związanych z dawnymi metodami połowu ryb. Duże wrażenie robi kolekcja tradycyjnych kaszubskich łodzi. Muzeum Rybołówstwa w Helu mieści się w zeświecczonym po II WŚ kościele św. Piotra i Pawła, wybudowanym w średniowieczu (przełom XIV i XV wieku). W kwietniu 2016 r. zakończyła się poważna modernizacja placówki.

Hel jest rybacką osadą o pięknych tradycjach. Bodaj najwyraźniej widać to przechadzając się ulicą Wiejską, przy której zachowało się najwięcej starych, zabytkowych domków ryglowych - typowych na Kaszubach. Dawne domostwa ludzi morza i ich rodzin, pamiętające jeszcze przełom XVIII i XIX wieku, dziś służą jako karczmy, sklepiki z pamiątkami czy smażalnie ryb.

Miejsce o zdecydowanie najwyższym stężeniu tradycyjnej kaszubskości w całej najbliższej okolicy. Czekają tu ludowe stroje, gospodarskie sprzęty, obrazy, można też posłuchać starych legend z akompaniamentem diabelskich skrzypiec. Niezwykłą, wielowiekową już kulturę i jej dzieła prezentuje się w zabytkowym domku reglowym z przełomu XVIII i XIX wieku.

Port powstał pod koniec XIX w., by usprawnić i ułatwić pracę helskich rybaków. W dwudziestoleciu międzywojennym kilkukrotnie go modernizowano. Dziś stanowi bazę dla kutrów, statków pasażerskich i jachtów turystycznych. Piesi chętnie wybierają się na spacer po falochronach, zwłaszcza ponad 600-metrowy zachodni. Tu też znajduje się charakterystyczne helskie jajo.

Drogowskaz dla żeglarzy i marynarzy, postawiony w krańcowej części półwyspu w 1942 roku. Głównym budulcem jest czerwona cegła. Latarnia ma kształt ośmioboku, wznosi się na wysokość 41,5m, co czyni z niej świetny punkt widokowy. Światło emitowane przez żarówkę o mocy 1000W widoczne jest z odległości mniej więcej 18 mil morskich - czyli 33 kilometrów.

Kiedy nadchodzi nieodparta ochota na spacer nad brzegiem Bałtyku, nie ma lepszych miejsc niż promenady. Hel posiada dwa takie zakątki - jeden nad Parkiem Wydmowym (ze ścieżką dydaktyczną o roślinach), drugi zaraz przy cyplu i południowo-zachodnim krańcu półwyspu. Tutaj, przy umownym początku Polski, głównymi atrakcjami są lunety widokowe oraz Kopiec Kaszubów.

Rozbudowana placówka, sprawująca pieczę nad większością pozostałości po fortyfikacjach Rejonu Umocnionego Hel. Polscy żołnierze w 1939 r. długo - 32 dni - stawiali tutaj opór przeważającym siłom niemieckim. Muzeum składa się z blisko 10 obiektów (m.in. skansen militarny, wieża kierowania ogniem, bateria im. H. Laskowskiego) - w większości wstęp płatny z osobna.

To nie tylko “stary człowiek i morze” - niektóre ryby potrafią solidnie dać w kość, zanim wreszcie uda się wyciągnąć je na brzeg. Ewentualnie na pokład łodzi, gdyż naprawdę grube ryby pływają raczej na pełnomorskich wodach, niż w pobliżu portu czy piaszczystego brzegu. W okolicach Helu można złowić dorsze, łososie, węgorzyce, śledzie, flądry, belony czy babki.

Dawne stanowisko 13. Baterii Artylerii Stałej, przerobione na morskie muzeum w niezwykłej scenerii. Placówka prezentuje w ciekawiej, przyciągającą uwagę formie wiele zjawisk dotyczących Bałtyku i Helu. Są to zwierzęta (i rośliny) w panoramicznym akwarium, historyczna makieta portu oraz rybacki i naukowy sprzęt. Dodatkowo na dzieci czeka rozbudowany kącik zabaw.

W historycznym ujęciu wojna to bohaterskie czyny i wielcy dowódcy. A tak naprawdę - bezsensowna rzeź i niewyobrażalne cierpienie tysięcy ludzi. Taki przekaz płynie z ekspozycji przygotowanej w jednym z dawnych schronów przeciwatomowych. Wizyta w bunkrze “Makabra XX wieku” to nie tyle zwiedzanie muzeum, co bliższe poznanie wojny prawie jak na własnej skórze.

Ostoja naturalnego dla nadbałtyckich wydm ekosystemu i przybrzeżnego krajobrazu. Utworzony w końcówce 2006 roku, mając na uwadze przede wszystkim szczególną florę. Zwłaszcza porosty i grzyby oraz gatunki takie jak honkenia piaskowa, mikołajek nadmorski, wydmuchrzyca piaskowa, piaskownica zwyczajna. Helskie Wydmy mają niewiele ponad 108 hektarów powierzchni.

Centrum nauki coraz popularniejszego ekstremalnego sportu wodnego, jakim jest kitesurfing. Pływanie na desce i sterowanie za pomocą latawca to bez wątpienia wyjątkowe i niezapomniane przeżycie. Jak zapewniają instruktorzy z Surfbonjo, wody przy Półwyspie Helskim zapewniają perfekcyjne warunki do szkolenia - czy to indywidualnego, czy też w większym gronie.

Bardzo ciekawa alternatywa dla kąpieli w Morzu Bałtyckim. Choćby z tego względu, że tutaj zawsze jest ciepła i czysta woda. Basen hotelowy Tropicana - ale otwarty również dla gości zewnętrznych - ma do tego jeszcze kilka atrakcji i urozmaicających zwykłe pływanie urządzeń. Jacuzzi, sauna, zjeżdżalnie, gejzery, bicze wodne, przeciwprądy i inne podobnego rodzaju.

Otwarty Metropolitalny Festiwal Piosenki Religijnej to święto wszystkich tych, którzy cenią sobie sztukę sakralną. Ma on charakter konkursu odbywającego się na oczach mieszkańców Juraty i przyjezdn...

Składa się z 3 typowych tras o zróżnicowanym poziomie trudności, 2 torów zaprojektowanych z myślą o dzieciach - choć dorośli również z nich korzystają - oraz ekstremalnych “Skoków Tarzana”. Wśród tak licznych atrakcji można być pewnym, że zabawę i radość odnajdą tutaj wszyscy członkowie rodziny - jeśli tylko wymogi bezpieczeństwa pozwolą im na wejście.

Prywatna inicjatywa Juliusza Strucka, który dzieli się z odwiedzającymi Jastarnię turystami swoją wiedzą dotyczącą rybołówstwa i miejscowych zwyczajów. Szczególnie interesujący wydaje się zbiór dziwnych nieraz przedmiotów, które znalazły się w rybackich sieciach. Jedno z pomieszczeń stylizowane jest na izbę chaty z początku XX w., jest też warsztat szkutnika.

Pierwszy port rybacki wybudowany przez II Rzeczpospolitą. Prace trwały w latach 1926-31, a głównym projektantem był Józef Poznański. Jastarnia stała się także wyjątkowo istotnym ośrodkiem szkoleniowym marynarzy docelowo przeznaczonych do służby na morzu. Wielokrotnie modernizowany port jest dziś również ważną bazą dla turystów i amatorów żeglarstwa.

Zabytkowy budynek, postawiony w końcówce XIX stulecia, najprawdopodobniej w 1881 roku. Niezwykły jest budulec - do postawienia konstrukcji użyto desek z zatopionych okrętów, które morze wyrzucało na brzeg. W środku na zwiedzających czeka kolekcja sprzętu rybackiego, używanego na przestrzeni wielu wieków. Muzeum jest instytucją Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Na szwedzkiej mapie z XVII wieku przedstawiona jeszcze jako skupisko 6 wysp. Mierzeja powstała w wyniku nanoszenia piasku przez prądy morskie. Dziś ma ok. 34 kilometry długości, w najszerszym punkcie jej szerokość wynosi 3 km, natomiast w najwęższym - tylko 150 metrów. Półwysep słynie z walorów przyrodniczych - m.in. lasów, wydm i przystanków wędrownych ptaków.

Po wybuchu II WŚ Półwysep Helski był jednym z najmocniejszych punktów oporu przed najeźdźcą. Sieć potężnych bunkrów, schronów bojowych i innego rodzaju stanowisk defensywnych oraz ogniowych pozwalała żołnierzom bronić się aż do 2 X 1939 r. Po kapitulacji obrońców Niemcy przystąpili do rozbudowy. Dziś wytyczono ścieżki dydaktyczne przez dobrze zachowane umocnienia.

Ciekawa alternatywa dla rejsów klasycznymi statkami. Podróż takim środkiem lokomocji gwarantuje pełen komfort, spokój, niezapomniane wrażenia i maksymalne bezpieczeństwo. Trójmiejskie tramwaje wodne realizują szereg różnych kursów. Głównie między Gdynią, Gdańskiem i Sopotem oraz do miejscowości Półwyspu Helskiego - Jastarni i Helu. Dłuższy rejs trwa 60-75 min.

Bodaj najsłynniejszy polski żaglowiec wcale nie został zwodowany na polskich wodach. Trzymasztową fregatę zbudowała stocznia w Hamburgu w 1909 r. Po I WŚ trafił w ręce Francuzów, a w 1929 r. kupili go Polacy - głównie z darów mieszkańców Pomorza. Okręt używano głównie w celach szkoleniowych i sportowych. Obecnie znajduje się pod opieką Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Filia uznanej wśród maniaków sportów wodnych trójmiejskiej firmy. Gwoździem programu w kuźnickiej bazie są oczywiście windsurfing i kitesurfing, ale to nie koniec propozycji. Narty wodne, wakeboarding, wycieczki motorówką po morzu czy stand up paddle - surfing “wiosłowany” - każdemu pozwolą znaleźć aktywną rozrywkę. O bezpieczeństwo zadba wykwalifikowana kadra.

Kościół Rybacki, wybudowany w pierwszej połowie lat ‘30 XX stulecia jako odpowiedź na zapotrzebowanie miejscowych wiernych i rosnące znaczenie turystyczne osady. Świątynia neogotycka, o dość skromnym wyposażeniu i dekoracjach - choć trafiają się ciekawe przykłady sztuki sakralnej, jak fresk, 9 witraży, stacje drogi krzyżowej, ambona w kształcie rybackiej łodzi.

Wyjątkowa w skali kraju impreza, choć nie ma stałego terminu w kalendarzu. A to dlatego, że zależy głównie od kaprysów natury. W Marszu Śledzia chodzi o to, by przedostać się z Kuźnicy do Rewy. Na piechotę. W linii prostej. Płytko zanurzona Mierzeja Rewska pozwala na taki wyczyn, tylko w 2 miejscach 15-kilometrowej trasy przez zatokę konieczne jest pływanie.

Plaża nudystów w Chałupach należy do najbardziej rozsławionych w Polsce, bowiem to ona była pierwszą plażą tego typu w kraju (1960 rok). Powstał tu nawet polski ruch naturystyczny. Początkowo plaża...

Część bałtyckiej Zatoki Gdańskiej o powierzchni 364 km². Jej granicę wyznacza umowna linia łącząca Gdynię z Helem. Maksymalna głębokość morza w Zatoce Puckiej to ok. 55 m, choć na jej obszarze nie brakuje płycizn i mielizn. Zatoka, dzięki swoim warunkom naturalnym, zapewnia świetne warunki do różnych sportów wodnych - windsurfingu, żeglarstwa czy wędkarstwa.

Park kulturowy, zbudowany w formie zrekonstruowanej na podstawie badań archeologicznych wioski. Naukowcy szacują, że rzucewska osada powstała 2, a może nawet 5 tys. lat przed naszą erą. Do zwiedzania przygotowano m.in. chatę szamana, ścieżkę dydaktyczną czy Chatę Kaszubską z dwiema tematycznymi wystawami. Dla grup zorganizowanych - szereg dodatkowych atrakcji.

Polska Wojskowa Składnica Tranzytowa, 1 IX 1939 r. we wczesnych godzinach rannych zaatakowana przez żołnierzy niemieckich i ostrzelana przez pancernik Schleswig-Holstein. Ten atak traktowany jest symbolicznie jako wybuch II Wojny Światowej. Obroną placówki kierował mjr Henryk Sucharski. Dziś na Westerplatte mieszczą się muzeum i Pomnik Obrońców Wybrzeża.

Kameralna przystań z drewnianymi pomostami przy wodach Zatoki Puckiej. Cumują tutaj niewielkie - do 1,2 m zanurzenia - zazwyczaj prywatne jednostki. Na miejscu funkcjonuje wypożyczalnia łódek, rowerów wodnych, żaglówek itd. Na nabrzeżu działają też wędzarnie i restauracje. Nad portem dominuje 24-metrowy maszt żaglowy - replika używanych na okrętach w XIX wieku.

Surfowanie po falach na desce z latawcem do łatwych nie należy. Lekcji i bezcennych porad udzielają m.in. certyfikowani instruktorzy IKO. Każdy, kto pomyślnie ukończy kurs, otrzymuje stosowną licencję IKO Kiteboarding Card, potwierdzającą nabyte umiejętności i uznawaną przez niemal wszystkie wypożyczalnie sprzętu. Zimą szkółka prowadzi zajęcia na snowkite’ach.

Cykliczna impreza, kładąca nacisk na wspaniałe rybackie zwyczaje Chałup. Nieodłącznym elementem festynu są tradycyjne, piękne kaszubskie łodzie - tzw. pomeranki. Są to i żaglówki, i pychówki, i łodzie wiosłowe. Regaty, dawne metody i narzędzia połowu ryb, degustacja regionalnych specjałów… „Kaszëbszczie bôtë pod żôglame” zwykle zaczyna się w II połowie lipca.

Nadmorska Ścieżka Rowerowa wokół Zatoki Puckiej, prowadzi rowerzystów przez prawie 45 kilometrów, na trasie: Puck - Swarzewo - Władysławowo - Chałupy - Kuźnica - Jastarnia - Jurata - Hel. Żadna inn...

Obojętnie, czy ktoś chce poznać niezbędne podstawy czy raczej dodać do swojego repertuaru nowe efektowne triki - licencjonowani instruktorzy pomogą zrealizować cel. Tak samo jak dobrać indywidualnie pasujący sprzęt do kitesurfingu, wakeboardingu, windsurfingu czy stand up paddle. Easy Surf Center organizuje zagraniczne wyjazdy, na wody ciekawsze niż Bałtyk.

Zajęcia teoretyczne (trwające ok. 20 min.) oraz praktyczne z pływania na desce napędzanej kite’em - jeśli tylko wiatr jest wystarczająco silny. Prowadzą je wykwalifikowani trenerzy, a lekcje obejmują różne poziomy zaawansowania uczestników. Kurs kończy się przyznaniem oficjalnego, międzynarodowego certyfikatu. Kites Control ma na stanie najnowocześniejszy sprzęt.

Jak z nieukrywaną dumą podkreślają właściciele, jest to pionierska w Polsce szkółka, stawiająca wyłącznie na kitesurfing - czyli pływanie na desce z latawco-spadochronem. Wake.pl najszybciej otrzymał certyfikat międzynarodowej organizacji IKO. Oferta szkoły obejmuje m.in. lekcje indywidualne i grupowe, obozy, wyjazdy czy wypożyczanie potrzebnych akcesoriów.

Jeden z najbardziej rozbudowanych ośrodków nauki ekstremalnych sportów wodnych, jakimi bez wątpienia są wind- i kitesurfing. Szkółka działa na terenie gigantycznego kempingu, a zajęcia prowadzi na wodach Zatoki Puckiej. Mega Surf dysponuje znaczną ilością profesjonalnego sprzętu - około 30 latawców i kite’owych desek oraz 70 windsurfingowych desek i 100 żagli.

Oddział Warszawskiego Towarzystwa Sportowego, oferujący kompleksowe zajęcia z kitesurfingu i windsurfingu. Wykwalifikowana kadra prowadzi kursy i obozy sportowe o zróżnicowanym stopniu trudności. Będący na miejscu do dyspozycji uczestników zajęć sprzęt wyprodukowała uznana marka Naish. W ramach WTS DeSki funkcjonują też wypożyczalnia i punkt serwisowy.

Jedno z najsłynniejszych zoo w całym kraju. Gdański zwierzęcy ogród powstał w 1954 r. Zajmuje 125 ha, na których żyje blisko 1000 przedstawicieli 191 gatunków. Ważne są atrakcje dla dzieci - jak przejażdżki na konikach czy małe zoo, gdzie maluchy mogą nakarmić i pogłaskać przyjazne zwierzęta. Dodatkowo na terenie placówki można wybrać się do parku linowego.

Szkółka założona już w 1999 roku, mająca swoje zasługi w popularyzowaniu kitesurfingu w Polsce. KITE ZONE to profesjonalizm i fachowość instruktorów, sprawdzony i jak najwyższej klasy sprzęt oraz nacisk na bezpieczeństwo w trakcie poznawania tajników tego ekstremalnego sportu. Zajęcia prowadzone przez szkołę obejmują 4 stopnie zaawansowania uczestników kursu.

Szkółka kitesurfingowa, zapewniająca najwyższej jakości sprzęt najlepszych firm z branży, atmosferę surferskiej wolności oraz pełen profesjonalizm kadry instruktorskiej. Dokładając do tego charakterystykę wód i wiatrów Zatoki Puckiej, trudno wyobrazić sobie bardziej sprzyjające warunki do nauki. KiteCrew.pl organizuje także obozy sportowe i zagraniczne wyjazdy.

Pięknie położone, niewielkie centrum jeździeckie - przynajmniej w liczbach opisujących gospodarstwo. Za to jeśli chodzi o postępy po lekcjach i wrażenia z jazdy, “Zwierzińc” zapewne znalazłby się w czołówce regionalnych rankingów. Hala do ujeżdżania, maneż, jazdy na lonży i w terenie… Stajnię prowadzi doświadczona instruktorka z państwowymi uprawnieniami.

Wymyślony przez gminę i lokalne stowarzyszenia sposób na promocję północnych Kaszub. Na wystawie w gablotach umieszczono dziesiątki, jeśli nie setki oryginalnych konstrukcji - od małych scenek w rodzaju kraksy czy komnaty czarownic, aż po wymagające tysięcy klocków budowle - jak odtworzony od A do Z lunapark. Wszystkie zaprojektowali i zbudowali pasjonaci LEGO.

Świat średniowiecznych Słowian w osadzie zbudowanej na wzór grodziska typowego dla przełomu IX i X wieku na Pomorzu. Od drewnianej palisady z wieżami strażniczymi począwszy, na wyposażeniu krytych strzechą chat skończywszy. Główną atrakcją będzie zapewne wizyta w jednym z warsztatów rzemieślniczych, w których można poznać prastare metody pracy.

Jeden z 7 w Pomorskim Zespole Parków Krajobrazowych. Nadmorski stworzono na początku w 1978 r., co czyni go jednym z pierwszych w Polsce. Powierzchnia parku i jego otuliny, gdzie działalność człowieka jest ograniczona, to ponad 36 ha (w tym 11 ha wód morskich). Na NPK składa się m.in. 14 rezerwatów, stanowisko przyrody nieożywionej i inne obszary chronione.

Świetna atrakcja dla wszystkich, którzy czują w sobie demony prędkości. Wyścigowe żądze można zaspokoić na 350-metrowej, szerokiej i bezpiecznej trasie. Jednocześnie kolejne kółka może wykręcać 10 maszyn - od nastawionych na czyste osiągi, po maszyny dla dzieci oraz gokarty dwuosobowe. Dodatkami do motosportowej oferty toru są pizzeria i wypożyczalnia rowerów.

Jeden z najważniejszych, a przy okazji największych portów na całym polskim wybrzeżu. Do Władysławowa zawijają oczywiście nie tylko kutry rybackie. Cumują tu też innego rodzaju jednostki (szczególnie dużo od maja do października), w tym prywatne jachty czy statki wycieczkowe. Długie falochrony przy wejściu do portu są doskonałe do rekreacyjnego spaceru.

Jedna z dodatkowych atrakcji na wieży Domu Rybaka. Powstanie Muzeum Motyli we Władysławowie było możliwe dzięki pielęgnowaniu rodzinnej kolekcji, kompletowanej jeszcze przed II Wojną Światową. W sumie można tu oglądać ponad 3000 owadzich okazów, w tym pajęczaki, stawonogi… Dla dzieci przygotowano 6 filmów edukacyjnych oraz interaktywny test zdobytej wiedzy.

Nic nie jest takie, jakie się na pierwszy rzut oka wydaje. To główna zasada w Muzeum Iluzji, gdzie przygotowano ponad setkę różnych przedmiotów i stanowisk prezentujących rozmaite sztuczki wizualne i złudzenia optyczne. Przy okazji można pogłębić swoją wiedzę z dziedziny fizyki. “Magiczny Zawrót Głowy” jest jedną z interesujących propozycji wieży Domu Rybaka.

Podwodne królestwo na stałym lądzie, w którym każdy może znacząco pogłębić swoje wiadomości na temat zwierząt żyjących w morzach i oceanach. Co ważne - Ocean Park serwuje “lekcje” zabawne, przyjemne w odbiorze. Czy to w formie interaktywnego, multimedialnego show czy dzięki 50 modelom o naturalnych rozmiarach. Park posiada też bogatą ofertę rozrywkową (zdj. użyczone).

Jako że we Władysławowie funkcjonuje ośrodek przygotowań dla olimpijczyków, sportowcy są szczególnie hołubieni w tym mieście. Latem organizowany jest Festiwal Sportu, a od 2000 r. kulminacją święta jest uhonorowanie kolejnych zawodników, trenerów i działaczy. Swoje spiżowe gwiazdy w granitowej płycie ma tutaj już ponad 100 mistrzyń i herosów sportowych aren (zdj. użyczone).

Jeden z najważniejszych ośrodków golfowych na Pomorzu i w ogóle w kraju. 18-dołkowe pole klasy mistrzowskiej (72 par), pole Akademii Golfa z 9 dołkami, 26 stanowisk driving range, miejsce do trenowania różnych technik uderzeń, profesjonalna kadra, zróżnicowany i doskonale zaprojektowany teren… Sierra Golf Club posiada bodaj wszystko, czego golfiści potrzebują.

Wyjątkowy zabytek, z którym związanych jest wiele interesujących opowieści - i mniejsza o ich prawdziwość. Trzymając się jednak faktów: działająca dziś latarnia na Rozewiu została wybudowana w 1822 r., modernizowana ją wielokrotnie. Ma 33 m wysokości i zasięg światła 26 Mm (~48 km). Warto zobaczyć Muzeum Latarnictwa Morskiego i Izbę Pamięci Stefana Żeromskiego (zdj. użyczone).

Oko w oko z najbardziej niezwykłymi przedstawicielami megafauny. Przez setki milionów lat na Ziemi żyło mnóstwo intrygujących stworzeń, z których dinozaury wcale nie muszą być najciekawsze. Wystawa Prehistorycznych Bestii to kilkadziesiąt wiernie zrekonstruowanych modeli takich zwierząt, np. liopleurodon czy gigantopitek. Przy ekspozycji działa też giełda minerałów.

Fantastyczna ekspozycja gościnna przygotowana przez zespół Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek - placówki wielokrotnie nagradzanej za działalność kulturalną! Wystawa jest wartościową, edukacyjno - wspomnieniową propozycją wspólnego spędzenia czasu dla osób w każdym wieku.

Footgolf Kaszëbë powstał latem 2019 roku w Swarzewie koło Pucka. To aktywny wypoczynek dla całej rodziny, tuż obok Władysławowa.Footgolf to połączenie piłki nożnej i golfa. Celem uczestnika gry jes...