Kościół Bożego Ciała

Zabytek sakralny z pierwszych lat ‘30 XX wieku - potrzebny tutejszym polakom i katolikom po tym, jak dawny kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła zaadaptowano na Muzeum Rybołówstwa. Z polecania biskupa Kazimierza Kowalskiego, po II Wojnie Światowej opiekę nad parafią przejął zakon franciszkanów.

Kościół pod wezwaniem Bożego Ciała powstał, by zaspokoić potrzeby duchowe miejscowych mieszkańców i letników przyjeżdżających na Hel. Te dwie grupy pokryły też większość kosztów budowy. Świątynia z wysoką dzwonnicą nad arkadami przy głównym wejściu utrzymana jest w modernistycznym stylu, całość od frontu przypomina nieco latarnię morską.

Wokół kościoła zbudowano stacje drogi krzyżowej, stylizowane nieco na kamienne kurhany. Wewnątrz płaskie, białe ściany kontrastują nieco z wielokolorowymi witrażami i pełnymi zdobień, płaskorzeźb, figur, złota i bursztynu ołtarzami. Do rejestru zabytków świątynia trafiła pod koniec 1989 roku.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Rzymskokatolicki przybytek, budowany w latach 1930-33 po tym, jak starszy kościół na Helu przekształcono w Muzeum Rybołówstwa. Świątynię ufundowano przede wszystkim z datków. Kościół Bożego Ciała, wówczas bardzo nowoczesny w formie, jest raczej skromny - nie licząc bogato zdobionych złotem i bursztynem ołtarzy. W 1989 r. budowlę wpisano do rejestru zabytków.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz