Muzeum Rybołówstwa

Z tradycjami rybołówstwa goście miasteczka mogą zapoznać się w Muzeum Rybołówstwa Morskiego (Bulwar Nadmorski 2). Mieści się ono w murach dawnego kościoła śś. Piotra i Pawła, o jakim pierwsza wzmianka pochodzi z 1417 r. W części frontowej zabytku znajduje się drewniana wieża wystawiona w 1959 r., pełniąca rolę wieży widokowej.

Wśród muzealnych eksponatów główne miejsce zajmują te obrazujące tradycyjne rybołówstwo kaszubskie, wszelako największym zainteresowaniem odwiedzających cieszy się drewniana łódź motorowa „Dziunia” wybudowana w latach 80 XX w. przez kaszubskich szkutników z Władysławowa na potrzeby Polskiej Akademii Nauk.

Muzeum, po przejściu remontu jest już dostępne dla zwiedzających. Powierzchnię wystawienniczą powiększono o emporę będącą przedłużeniem pierwszego piętra w przestrzeni dawnego prezbiterium.

Stała wystawa muzeum nosi nazwę: "Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej". Poza tym, na piętrze mieści się galeria obrazów o tematyce morskiej. Pod koniec roku 2016 mają pojawić się jeszcze nowoczesne stanowiska interaktywne, jak na przykład symulator przechyłów kutra rybackiego. W helskim muzeum odbywać się mają także zajęcia dla uczniów szkół specjalnych w ramach Programu Kultura Dostępna.

Muzeum Rybołówstwa w Helu jest filią Narodowego Muzeum Morskiego, z główną siedzibą w Gdańsku.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz