Wrzesień nad morzem Hel - 3 najlepsze atrakcje

Intrygująca historia, doskonałe położenie geograficzne, cała moc najróżniejszych atrakcji turystycznych, niczego sobie zaplecze noclegowe - oto i Hel w całej swej okazałości. I nie chodzi nawet o cały półwysep, a swego czasu ostro rywalizujące z Gdańskiem miasto. Choć wielu osobom wrzesień niekoniecznie kojarzy się z typowym terminem wypoczynkowego wyjazdu nad morze, to akurat w przypadku tego kurortu warto wyjść poza schemat stereotypów.

Rzecz jasna pogoda we wrześniu nie jest już tak korzystna, jak w miesiącach letnich. Przynajmniej dla plażowiczów, miłośników szaleństw na skuterach i innych sportów wodnych oraz preferujących radosne pluskanie na bałtyckich falach. Pozostali w Helu zawsze znajdą coś ciekawego do zrobienia i zobaczenia. Dla niedowiarków - trzy najlepsze atrakcje w opinii redakcji noclegi.net.pl.

1. Fokarium - niewątpliwie jedna z turystycznych wizytówek miasta Hel. I to pomimo faktu, że w przeciwieństwie do pozostałych fokariów nad polskim morzem, wcale nie powstało z tak wyraźną myślą o sprzedawaniu biletów na pokazy. W końcu podstawowym zadaniem Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego była - i nadal jest! - praca przy odbudowaniu populacji fok w Morzu Bałtyckim. Ale jako że tzw. trening medyczny i karmienie przebywających tu z różnych powodów zwierząt to nie lada gratka dla postronnych obserwatorów, placówka naukowa stała się rozchwytywaną atrakcją turystyczną. W fokarium urządzono również muzeum “Ssaki naszego morza”, edukującą w kwestiach ekologicznych i właściwego zachowania na plaży. We wrześniu można tu przychodzić od 9:30 do 19:00.

2. Muzeum Obrony Wybrzeża - sieć rozsianych po całym półwyspie placówek muzealnych, powstałych w dawnych stanowiskach obronnych, które wybudowano w drugiej połowie lat trzydziestych XX stulecia. W sumie na potrzeby Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu przystosowano szereg różnych obiektów, a przede wszystkim baterie artyleryjskie i magazyny amunicji. Jednak nie wszystkie wystawy poświęcone są stricte historii i militariom, w ramach MOW-u funkcjonują również m.in. Muzeum Przyrodniczo-Etnograficzne (vel Muzeum Helu),ogródek przyrodniczy czy Muzeum Kolei Helskich. Zróżnicowanie atrakcji jest zatem całkiem spore. Zaplanowane na wrzesień godziny otwarcia to 10:00-17:00.

3. Bunkier Makabra XX wieku - nie wszystkie fortyfikacje pod Helem znalazły się pod zarządem instytucji muzealnych, co otworzyło drogę do ciekawych inicjatyw. Jedną z nich jest wystawa przygotowana przez stowarzyszenie Alternatywny Cypel, tak jak Muzeum Obrony Wybrzeża traktująca o II Wojnie Światowej. Tyle że “Makabra XX wieku” nie pokazuje bohaterstwa czynu zbrojnego, a ogrom okrucieństwa i cierpienia. Całość korzysta z efektów multimedialnych, przestrzennego dźwięku i interaktywnych elementów, co potęguje sugestywne wrażenia. Takie atrakcje tylko dla ludzi o mocnych nerwach. W połowie września bunkier można odwiedzać pomiędzy 11:00 a 18:00.

Galeria
Dodano: 2017-09-13 15:54:00

Komentarze (2)
MaThek
14.09.2017 08:17

Fokarium - jak najbardziej, tylko przed przyjściem lepiej sprawdzić dokładnie godziny karmienia i treningów, nie zaszkodzi też dowiedzieć się ile fok aktualnie przebywa w stacji. Przy jednej-dwóch można wyjść srodze rozczarowanym. Muzeum Obrony Wybrzeża - średnio mi się podobało, ale też byłem dość dawno. Makabra XX wieku - nie wiem, nie widziałem, ale brzmi ciekawie.

Anonim
17.07.2019 08:22

No myślę, że są to bardzo dobre propozycje na urlop we wrześniu w Helu, szczególnie fokarium. Mniej dzieci bo już zaczyna się szkoła więc można zobaczyć te fascynujące zwierzaki bez tłumów. Muzea wiadomo, zawsze warto zobaczyć.

Dodaj komentarz